Wydarzenia
 
Wykład w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu

W dniu 20 maja 2022 r. Wieluńskie Towarzystwo Naukowe wspólnie z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu zorganizowało wykład dr. Damiana Kasprzyka (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ) pt. "Miecze grunwaldzkie. Materialne skutki mutacji idei". Wystąpienia z zainteresowaniem wysłuchali uczennice i uczniowie kilka klas starszych liceum. Warto również wspomnieć, że prelegent jest redaktorem naczelnym rocznika "Zeszyty Wiejskie" oraz prezesem Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

Miecze, które były pierwotnie darem, interpretowanym wprawdzie przez stronę polsko-litewską (środowisko królewskie) w kategoriach prowokacji i jako oznaka pychy przeciwnika, po zwycięskiej bitwie stały się trofeum wyróżniającym się z tysięcy innych przedmiotów zdobytych na wrogu. Niestety, oryginały zaginęły w XIX wieku. Istnieją jednak nadal jako motyw symboliczny w formie niezliczonych pomników, konstrukcji, tablic, medali i innych dzieł plastycznych. Pojawiają się też w filmie i reklamie.

Wykład dr. Kasprzyka spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Warto wspomnieć, że badacz od wielu lat współpracuje z środowiskiem regionalistów wieluńskich, choćby podczas corocznych konferencji w Praszce. Pisane przez niego teksty można znaleźć w poszczególnych tomach serii wydawniczej Blisko i daleko wydawanej przez WTN od kilku lat, a będących pokłosiem wspomnianych spotkań.

Zainteresowanym polecamy poszerzony tekst wykładu:
https://poczta.wp.pl/w/#/mails/show?id=c212eef9f64c4c4e9fc9e77a&label=1  do góry