Start

Geneza
Towarzystwo powstało
z inicjatywy dr. hab. Stanisława Tadeusza Olejnika - profesora Akademii Świętokrzyskiej
w Kielcach
- Filia w Piotrkowie Trybunalskim, który w dniu 18 listopada 1999 r. zaprosił na zebranie do Muzeum Ziemi Wieluńskiej kilkunastu mieszkańców Wielunia
i ziemi wieluńskiej.

Zebrani poparli projekt powołania Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, przyjęli projekt statutu oraz program działania [...]


Rocznik Wieluński,
tom I, 2001 r.

 
Aktualności

Z wielkim smutkiem informujemy,
że w wieku 84 lat
w dniu 20 lipca zmarła
Honorata
Skoczylas-Stawska
,
wieloletni członek Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego,
Honorowa Obywatelka Wielunia.

Została pochowana na wieluńskim cmantarzu w dniu 25 lipca b.r.
  W dniach 7-8 czerwca 2018 roku odbywała się w Łodzi interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. "Ludzie wojny". Jej celem była m.in. prezentacja postaci, które zapisały się na kartach historii wojen - bohaterów i zdrajców, wybitnych wodzów i nieudaczników, osób znanych i tych pozostających dotąd w cieniu, zwycięzców i pokonanych.

Zobacz więcej...  Ukazał się nowy Rocznik Wieluński
Zobacz więcej...  W czasie dorocznego zebrania sprawozdawczego WTN zostały wręczone tegoroczne Nagrody Im. Jana Długosza Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.

Zobacz więcej..  25 maja 2018 r. odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze WTN. Jednym z ważniejszych punktów programu było wręczenie nagród im. Jana Długosza, przyznawanych przez Towarzystwo za szczególne zasługi w prezentacji przeszłości historycznej ziemi wieluńskiej Stałym punktem programu była prezentacja nowego tomu "Rocznika Wieluńskiego", dokonana przez redaktor naczelną dr Lubomirę Tyszler.

Zobacz więcej...  9 marca 2018 roku w Złoczewie odbyła się promocja książki pt. Monografia Złoczewa, wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Złoczewa.

Zobacz więcej...  W sobotę 24 lutego 2018 roku o godzinie 10.00 w gmachu Urzędu Gminy Konopnica miała miejsce promocja pokonferencyjnej książki KONOPNICA. Studia archeologiczno-historyczne pod redakcją Lubomiry Tyszler wydanej w 2018 roku przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Łódzki i Gminę Konopnica.

Zobacz więcej...  W piątek 26 stycznia 2017 roku w bibliotece w Gałkowie Dużym (pow. łódzki-wschodni) miało miejsce spotkanie z prof. Krzysztofem Witczakiem (UŁ, WTN). Wygłosił on odczyt na temat regionalizmów tomaszowskich związanych z fabrykancką rodziną Landsbergów, a także o wartości i celowości badań oraz działań regionalnych.

Zobacz więcej...  Dnia 15 stycznia 2018 w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (ul. Kredytowa 4) odbyła się prezentacja książki dr Ewy Jóźwiak pt. Sachsowie. Drogi do polskości wydanej w 2017 roku przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe.

Zobacz więcej...  11 stycznia 2018 roku, na zaproszenie grupy "Szlak wieluńskich Żydów" z II LO im. Janusza Korczaka, gościli w szkole prezes WTN Zdzisław Włodarczyk oraz Piotr Pawlak (WTN, Społeczny Opiekun Zabytków). W spotkaniu, oprócz licznie zgromadzonej młodzieży uczestniczyły: dyrektor Renata Tatara oraz opiekunka "Szlaku" Agnieszka Mysakowska.

Zobacz więcej...  Wielebny Księże Profesorze
Szanowny Jubilacie

Z okazji podniosłego Jubileuszu 80-lecia Urodzin pragniemy złożyć najszczersze życzenia dobrego zdrowia, wytrwałości w realizacji powziętych planów i zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności.


Zobacz więcej...
Informacje podstawowe  do góry  Nasza witryna internetowa nie używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Nie wykluczmy jednak możliwośći korzystania z takich plików przez serwery i dodatki internetowe z których możemy korzystać.
Każdy może zaakceptować pliki cookies korzystająć z domyślnych ustawień swojej przeglądarki, ma również możliwość ich zablokowania.

© 2016 hobby_TOT - WTN. Wszelkie prawa zastrzeżone.